האם אי פעם תהיתם לעצמכם מהי צלילה חופשית? האם צלילה חופשית זו בטוחה/עדיפה על פני צלילה בעזרת עזרי נשימה? אנחנו כאן כדיי לספק לכם תשובות.

כדיי להבין, תחילה נדבר על מהי צלילה חופשית.

צלילה חופשית - Free diving / Apnea זהו ענף ספורט שבו מתבצעת צלילה בלי שימוש בשום כלי עזר לנשימה (ללא מערכת נשימה); זאת אומרת אחסון האוויר בריאות בלבד. בניגוד לאי שימוש בכלי עזר לנשימה, לעיתים יש שימוש באמצעים בסיסיים כגון מסכה ושנורקל. הצלילה מתרחשת כשהצולל שואף אוויר, ממלא את ריאותיו, ויורד לעומק המים לכמות זמן ממושכת ככל האפשר. בזמן הזה הוא לא מוציא אוויר החוצה.

 

אף על פי הדעה הרווחת והמחשבה הראשונית - צלילה חופשית זהו ספורט בטוח יותר מצלילה בעזרת עזרי נשימה, ואפילו ניתן לצלול בצלילה חופשית לעומק רב יותר מאשר בצלילה בעזרת מכלי אוויר דחוס.

 

זאת ועוד, בשביל אנשים רבים צלילה חופשית היא דרך ליהנות מהיופי המדהים של הים ללא צורך בציוד צלילה מסורבל, כבד, לא נוח, ושמכביד עלינו פיזית וכספית, ואפילו דורש רישוי וביטוח.

בנוסף על כך יש גם רבים אחרים אשר רואים בצלילה חופשית ספורט אתגרי.

צלילה חופשית היא בעלת ייחודיות מדהימה בה באה לידי ביטוי שלווה עמוקה ושקט פנימי, המנוגדים בצורה חד משמעית לכל סוגי הספורט האתגרי המלווים באדרנלין גבוה. לכן, ספורט זה מיוחד בתחומו ומאפשר לצולל להנות ולצפות בטבע מרהיב. בנוסף, יש מי שמשתמש בצלילה חופשית ככלי ומיומנות בשביל צייד תת-ימי.

 

אם במיומנויות עסקינן, אפשר לומר כי הצלילה החופשית מהווה כלי בעוד כמה תחומים מלבד בצייד תת-ימי. היא יכולה להוות בסיס לצילום תת-ימי, צלילה תחרותית, ודרך להירגע ולהתחבר אל הנפש.

 

בהמשך לדברים הללו, במהלך הצלילה החופשית יש שימוש בציוד בסיסי המקל על הצלילה. הציוד הבסיסי ביותר הוא:

- שנורקל: צינור חלול עשוי מגומי שמשמש כהארכה לקנה הנשימה.

- מסכה: מאפשרת לצולל לראות את סביבתו בכך שהיא יוצאת חלל אוויר בין עיניו והמים.

- סנפירים: מהווים הארכה לרגליו של הצולל ובנויים בצורה שיוצרת דחיפה יעילה של המים. הם מאפשרים לצולל להגיע לעומק רב יותר.

- חליפה: חליפה לצלילה חופשית שומרת על חום גופו וצגן על עורו של הצולל במים.

דבר נוסף ואחרון יהיה חגורת משקולות – חגורת המשקולות מחזיקה את המשקולות הנחוצות כדי לנגוד את הציפה החיובית של חליפת הצלילה, ואנו נבין מה משמעותן הנוספת מיד.

 

באופן כללי, צלילה חופשית בעלת שבעה סגנונות עיקריים. קיימת חלוקה לשם יכולת הבדלה בין סוגי הצלילה בתחרויות ואירועים רשמיים. כידוע, דבר זה אינו מחייב מחוץ לאירועים ותחרויות אלה.

המשקולות באות לידי ביטוי בצורה הנוספת בסגנונות השונים. למשל, בסגנון הנפוץ ביותר – סגנון משקולות קבועות, יש משמעות בחגורת המשקולות בזמן התחרות ולא רק למען יכולת צלילה.

 

אם הכתבה סקרנה אתכם, וצלילה חופשית מעניינת אתכם, ניתן לעבור קורס ואימוני צלילה חופשית בהדרכת   מועדון הצלילה החופשית של תל אביב, כלל הקורסים והאימונים של "צלילה חופשית תל אביב" מתבצעים באמצעות כלי השייט ברמה הגבוהה ביותר . הנכם מוזמנים לצור קשר  ולהתחיל את חיי הצלילה החופשית שלכם עוד העונה!